Wsparcie dla młodzieży z Ukrainy

Wsparcie dla młodzieży z Ukrainy, edukacja, opieka i rozwój.

Dwie krakowskie organizacje, reprezentujące tradycję i nowoczesność, połączyły siły, by wesprzeć ukraińską młodzież, która znalazła schronienie w naszym regionie w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Akademia Ignatianum, krakowska uczelnia jezuicka, której korzenie sięgają XVI wieku, rozpoczęła współpracę z ASPIRE – organizacją reprezentującą krakowskie firmy z branży IT i usług biznesowych, która w ostatnich latach stała się kluczowym ośrodkiem biznesowym Krakowa.

Obie instytucje tworzą sieć Centrów Edukacyjnych, których celem jest zapewnienie młodym osobom z Ukrainy przestrzeni, w których mogą się spotykać, integrować, kontynuować naukę i uzyskać wsparcie.

ASPIRE korzysta z zasobów firm członkowskich, aby zapewnić bezpieczne, nowoczesne przestrzenie spotkań, jak również lunch i przekąski. Ignatianum nadzoruje program zajęć integracyjnych. Obie organizacje zajmują się finansowaniem pensji dla nauczycieli.

Kluczowe aspekty ;praktyczne  projektu:

  • Po udanym programie pilotażowym skierowanym do 25 dzieci, który trwał od końca maja 2022, w przeciągu dwóch tygodni otwierane są 4 nowe huby, a w planach są kolejne.
  • Centra, które znajdują się w biurach firm, są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16.
  • Inicjatywa ma na celu wsparcie minimum 200 ukraińskich dzieci. Już w ciągu najbliższych tygodni liczba ta przekroczy 100.
  • W sierpniu 2022 inicjatywa zyskała wsparcie UNICEF-u.

ASPIRE szacuje, że aż 25 000 nastoletnich ukraińskich uchodźców mieszka w Krakowie wraz ze swoimi rodzinami.

Celem inicjatywy jest wykorzystanie biur firm członkowskich ASPIRE do stworzenia bezpiecznych i dobrze wyposażonych przestrzeni, w których nastoletni uchodźcy będą mogli się spotykać, integrować i uczestniczyć w szerokim zakresie zajęć edukacyjnych i rozrywkowych. 

ASPIRE nawiązało współpracę z jedną z najbardziej szanowanych, uznanych i renomowanych krakowskich instytucji – z Akademią Ignatianum. Ignatianum prowadzi fundację koordynującą projekt.

Członkowie ASPIRE zapewniają zaplecze, a także lunch i przekąski. Ignatianum i ASPIRE wspólnie finansują nauczycieli i poszukują innych źródeł finansowania (zarówno prywatnego i publicznego).

Pierwszy Hub przeznaczony dla 25 dzieci został uruchomiony 30 maja, w Centrum Aon w Enterprise Park na Zabłociu.

25 lipca otwarto kolejne dwie lokalizacje: w Korporacyjnym Centrum Technicznym ABB z siedzibą w Pałacu Pugetów przy ul. Starowiślnej oraz w Centrum ABB GBS w budynku Axis przy Rondzie Mogilskim.

1 sierpnia otwarto kolejne dwie lokalizacje – Centrum AMS w kompleksie Bonarka 4 Business przylegającym do Centrum Handlowego Bonarka oraz w biurze Grand Parade przy ulicy Kotlarskiej.

Obecnie największym zapotrzebowaniem są zajęcia integracyjne i możliwość socjalizacji młodzieży. Oprócz lekcji języka polskiego, angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego, nastolatkowie uczestniczą w zajęciach z jogi, sztuki, aktorstwa, szachów i informatyki. Dzieci mają możliwość spotkania się z rówieśnikami z Japonii, Ameryki i Polski. 

Przewiduje się, że do końca roku Education Hub otoczy opieką minimum 200 dzieci, a kolejne huby zostaną otwarte w innych ośrodkach.

Od sierpnia 2022 partnerem programu został UNICEF.

Partnerzy:

Gospodarze Education Hubs:                         Aon, ABB, AMS, Grand Parade, Lufthansa.

Firmy wspierające:                                        CDZ, Select, PwC, Qurate Group

Organizacja wspierająca projekt:                    UNICEF

 

Darowizny

Będziemy wdzięczni za wsparcie finansowe i udział w projekcie, nawet najmniejsza kwota może znacząco wesprzeć naszych młodych gości:

๏ 25 zł                         obiad, przekąski i napoje dla jednego ucznia na jeden dzień.

๏ 500 zł                       obiad, przekąski i napoje dla jednego ucznia na jeden miesiąc.

๏ 6 500 zł                    nauczyciel dla jednego Hubu przez jeden miesiąc.

๏ 12 500 zł                  lunch, przekąski i napoje dla klasy 25 uczniów przez jeden miesiąc.

Nr konta

ASPIRE Education Hub

PL 63 1090 2590 0000 0001 4312 3624

Fundacja Ignatianum

PLN: PL93 1600 1462 1082 1723 8000 0009

Kontakt i informacje  Joanna Krzemińska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  +48 536 333 066

www.educationhub.pl